Muzyka  /  Wojtek Mazolewski – muzyka to wolność

Jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich jazzmanów. Kompozytor i multinstrumentalista, od lat porusza się na styku wielu płaszczyzn, trendów i stylów. Twórczość tego niezwykle płodnego artysty wykracza poza zwyczajne nagrywanie płyt, wchodząc w inne dziedziny, takie jak muzyczne ilustracje filmów, spektakli teatralnych i audiobooków. Punktem wyjścia do naszej rozmowy o słuchaniu miast i procesach twórczych, jest ścieżka dźwiękową m.in. do kryminału Jo Nesbø pt. „Karaluchy“. W trakcie pracy nad muzyką, wyjechał z ekipą do Bangkoku, gdzie toczy się akcja powieści.

CZYTAJ DALEJ

Audiobooki  /  Krzysztof Gosztyła

Ja absolutnie nie jestem lektorem. Nie lubię tego słowa. Zadaniem lektora jest niezwracanie na siebie uwagi, ma on w taki sposób podawać tekst żeby przy oglądaniu filmu jego głos nam nie przeszkadzał. On nie jest od interpretacji i często nie bierze odpowiedzialności za wypowiadane słowa. On bierze jedynie odpowiedzialność za ich wyrazistość. Ja przez całe swoje życie biorę odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo. Zawsze staram się subiektywnie interpretować tekst.

CZYTAJ DALEJ

Literatura  /  Trochę jak Harry

Stieg Larsson, Henning Mankell, Camilla Läckberg. Listy bestsellerów od dłuższego czasu przypominają ćwiczenia na wymowę i kulturowe rozmówki polsko-skandynawskie. Zwłaszcza z perspektywy tych, którzy mają słabość do kofeiny, nikotyny, alkoholu, strug deszczu albo hałd śniegu i plam krwi. Na kartach powieści, oczywiście.
CZYTAJ DALEJ

Literatura  /  Joanna Bator

Po nagrodzonej Nagrodą Nike powieścią „Ciemno, prawie noc” Joannę Bator dotknęła niemoc twórcza. Przez długi czas nie mogła spisać swoich myśli, ale gdy siły twórcze wróciły, zrobiły to ze zdwojoną mocą. Dokładnie rok temu ukazał się zbiór esejów „Rekin z parku Yoyogi”, w grudniu „Wyspa Łza” – teaser literacko-fotograficzny, a na 2015 rok zapowiadana jest premiera nowej powieści „Rok królika”. Na nasze pytania Joanna Bator odpowiadała prosto z tropikalnej Sri Lanki, gdzie wraz z fotografem Adamem Golcem zbierała opowieści do „Wyspy”.

CZYTAJ DALEJ

Teatr  /  Marta Górnicka

Czym jest CHÓR KOBIET i jaka jest jego idea?

CHÓR KOBIET jest świadomą próbą stworzenia rewolucyjnej formy teatru, który konstruuje własnego aktora, trening, estetykę, a także filozofię myślenia o ciele i głosie. Próbą przywrócenia scenie CHÓRU, odnowienia tej potężnej idei i znalezienia dla niej nowoczesnej postaci. CZYTAJ DALEJ