Literatura  /  Miron Białoszewski

Miron Białoszewski mawiał, że uważa poezję za coś, co należy czytać na głos. Koncept ten odbija się bardzo silnie w twórczości poety, który przelewał na papier wszelkie elementy języka mówionego, z całym bogactwem jego niedoskonałości. Błędy językowe, elipsy, elementy mowy potocznej są stałą składową jego twórczości, zarówno lirycznej, jak i prozatorskiej.

CZYTAJ DALEJ

Muzyka  /  Wojtek Mazolewski – muzyka to wolność

Jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich jazzmanów. Kompozytor i multinstrumentalista, od lat porusza się na styku wielu płaszczyzn, trendów i stylów. Twórczość tego niezwykle płodnego artysty wykracza poza zwyczajne nagrywanie płyt, wchodząc w inne dziedziny, takie jak muzyczne ilustracje filmów, spektakli teatralnych i audiobooków. Punktem wyjścia do naszej rozmowy o słuchaniu miast i procesach twórczych, jest ścieżka dźwiękową m.in. do kryminału Jo Nesbø pt. „Karaluchy“. W trakcie pracy nad muzyką, wyjechał z ekipą do Bangkoku, gdzie toczy się akcja powieści.

CZYTAJ DALEJ

Sylwetki  /  Viviane Sassen

Zdawało się, że czas wielkich rewolucji w fotografii minął – eksperymenty formalne, łamanie tabu podejmowanych tematów, tworzenie nowych technik. Wszystko już kiedyś było. Wszystko stawało się kopią kopii. W takich momentach często znikąd pojawia się na scenie nowa siła twórcza. Dziewięć lat temu Viviane Sassen mocnym krokiem weszła do świata fotografii. Udało się jej to co bezskutecznie próbowało/uje znaleźć tysiące zawodowych fotografów – własny styl, spojrzenie i wyrazisty głos, którego nie można pomylić z żadnym innym.

CZYTAJ DALEJ

Muzyka  /  Emika

Ema Jolly, znana w muzycznym świecie jako Emika, artystka o czeskich korzeniach, kompozytorka, producentka, sound designer, wokalistka i performerka. Wychowana w Bristolu, była świadkiem narodzin dubstepu, imprezując z legendami tej sceny, Pinchem i Malą. Po przeprowadzce do Berlina, światowej stolicy techno, związała się z kultowym klubem Berghain.
CZYTAJ DALEJ

Literatura  /  Lema portretów wiele

Kim był Stanisław Lem? Pisarzem science-fiction, oczywiście. Kim jeszcze? Myślicielem, kosmicznym sierotą, ojcem, mężem, kolegą, mutantem, komórką partii zza żelaznej kurtyny? Powszechnie wiadomo, że ile głów, tyle zdań. Tak też przedstawiamy Lema, z perspektywy widzenia różnych głów.

CZYTAJ DALEJ