Literatura  /  Miron Białoszewski

Miron Białoszewski mawiał, że uważa poezję za coś, co należy czytać na głos. Koncept ten odbija się bardzo silnie w twórczości poety, który przelewał na papier wszelkie elementy języka mówionego, z całym bogactwem jego niedoskonałości. Błędy językowe, elipsy, elementy mowy potocznej są stałą składową jego twórczości, zarówno lirycznej, jak i prozatorskiej.

CZYTAJ DALEJ

Literatura  /  Trochę jak Harry

Stieg Larsson, Henning Mankell, Camilla Läckberg. Listy bestsellerów od dłuższego czasu przypominają ćwiczenia na wymowę i kulturowe rozmówki polsko-skandynawskie. Zwłaszcza z perspektywy tych, którzy mają słabość do kofeiny, nikotyny, alkoholu, strug deszczu albo hałd śniegu i plam krwi. Na kartach powieści, oczywiście.
CZYTAJ DALEJ

Literatura  /  Joanna Bator

Po nagrodzonej Nagrodą Nike powieścią „Ciemno, prawie noc” Joannę Bator dotknęła niemoc twórcza. Przez długi czas nie mogła spisać swoich myśli, ale gdy siły twórcze wróciły, zrobiły to ze zdwojoną mocą. Dokładnie rok temu ukazał się zbiór esejów „Rekin z parku Yoyogi”, w grudniu „Wyspa Łza” – teaser literacko-fotograficzny, a na 2015 rok zapowiadana jest premiera nowej powieści „Rok królika”. Na nasze pytania Joanna Bator odpowiadała prosto z tropikalnej Sri Lanki, gdzie wraz z fotografem Adamem Golcem zbierała opowieści do „Wyspy”.

CZYTAJ DALEJ

Literatura  /  Lema portretów wiele

Kim był Stanisław Lem? Pisarzem science-fiction, oczywiście. Kim jeszcze? Myślicielem, kosmicznym sierotą, ojcem, mężem, kolegą, mutantem, komórką partii zza żelaznej kurtyny? Powszechnie wiadomo, że ile głów, tyle zdań. Tak też przedstawiamy Lema, z perspektywy widzenia różnych głów.

CZYTAJ DALEJ

Kolekcje  /  Beata Stasińska

Dla wielu legenda świata wydawniczego, współzałożycielka i przez lata redaktor naczelna wydawnictwa W.A.B. Gdy zaczyna opowiadać o książkach od razu ma się ochotę na lekturę. Dla nas wybrała cztery książki, które są jej wyjątkowo bliskie i ważne. Jak sama mówi są to „książki, które krążą wokół mnie — przychodzą dosyć nieoczekiwanie, a ich losy toczą się w sposób nieprzewidziany.” CZYTAJ DALEJ