/  Inspiracje  / 

Filip Pągowski dla Drake’a

Jedna z najnowszych prac Filipa Pągowskiego, mieszkającego w Nowym Jorku uznanego na całym świecie polskiego artysty grafika, to projekt okładki singla dla kanadyjskiego rapera Drake’a, jednej z najjaśniejszych gwiazd muzycznego mainstreamu.

Okładkę podpisaną nazwiskiem autora Drake opublikował na Instagramie 30 stycznia 2016 roku, tuż przed premierą utworu „Summer Sixteen”, promującego czwarty studyjny album rapera zatytułowany „Views”. Projekt Pągowskiego, namalowany charakterystyczną dla artysty grubą, czarną, płaską kreską na białym tle, bezpośrednio nawiązuje do tytułu płyty i przedstawia oko, wyglądające przez palce złożone w kształt cyfry 6. Cyfra ta, czasem zapisywana jako 6ix, The Six lub The 6, to rozpropagowane przez Drake’a potoczne określenie jego rodzinnego Toronto, głównie ze względu na podział administracyjny miasta. Niecałe 20 lat temu do miasta przyłączono 5 przedmieść, East York, Etobicoke, North York, Scarborough i York, tworząc obecny kształt City of Toronto.

Zaprojektowana dla Drake’a okładka to jeden z wielu przykładów powiązań Pągowskiego ze światem popkultury. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, syn grafika Henryka Tomaszewskiego, jednego z prekursorów polskiej szkoły plakatu, oraz malarki Teresy Pągowskiej, światową rozpoznawalność zyskał dzięki sięgającej początków lat 90. i trwającej do teraz współpracy z japońskim domem mody Comme des Garçons. Pągowski jest autorem m.in. kultowego już logo jednej z linii ubrań, PLAY, czyli krwistoczerwonego serca z czarnymi oczami, które stało się znakiem rozpoznawczym marki.

filip-pagowski-comme-des-garcons-1

Drake prawdopodobnie od pewnego czasu był zafascynowany pracami Pągowskiego, o czym świadczyć mogą wyraźne nawiązania do jego twórczości na kilku z wcześniejszych okładek albumów rapera („So Far Gone” 2009 – album i singiel, „Thank Me Later” 2010 – album, „If You’re Reading This It’s Too Late” 2015 – album). Ponadto w 2009 roku muzyk opublikował na swoim blogu [klik] wybrane grafiki polskiego artysty.

Pomimo że tego typu relacje między sferą muzyki a sztukami wizualnymi są od lat powszechnie spotykane, to poza Pągowskim, Drake współpracował jeszcze tylko z jednym twórcą, autorem okładki płyty „Nothing Was The Same” z 2013 roku. Była to praca Kadira Nelsona, odpowiedzialnego również za okładkę ostatniej płyty Michaela Jacksona, która ukazała się już po śmierci króla popu. Dodatkowo, zapowiadając album “Views”, Drake często posługiwał się grafiką będącą odwzorowaniem jednego z rysunków autorstwa renesansowego artysty Albrechta Dürera – „Praying Hands” z 1598 roku.


 

Tekst: Anna Rejman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.