/  Kolekcje  / 

Wiesław Adamski

Artysta rzeźbiarz. Jego pracownia jest otwarta dla wszystkich i dla wszystkich ma wiele historii do opowiedzenia. A zna ich sporo. Wystarczy powiedzieć, że studia na ASP kiedyś wiązały się z dużo barwniejszym życiem niż dzisiaj. Jego prace znajdują się m.in. w galerii Erazma w Rotterdamie, Galerii Sztuki w Rawennie czy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Lista wszystkich dzieł, które Wiesław Adamski uważa za najważniejsze zdaje się nie mieć końca, więc według zasady „kto pierwszy, ten lepszy” przedstawiamy cztery dzieła sztuki, które wymienił na początku naszej rozmowy.

Andrzej Bereziański „Cud”

Bereziańskiego znałem osobiście, był moim dobrym przyjacielem. „Cud” to obraz wychodzący z konceptualizmu, a mesjanistyczny.  Bereziański wszedł do sztuki jako konceptualista, ale na pewno się nim nie czuł. Miał ambicję malować jak Rembrandt. Posiadał niesamowitą lekkość malowania i myślenia twórczego.

Pablo Picasso „Guernica”

Przyznaje, że początkowo Picassa nie rozumiałem, myślałem, że jest tam dużo hochsztaplerstwa. Więcej szumu wokół jego osoby niż prawdziego talentu. Dopiero jak nabrałem dojrzałości i poznałem go lepiej, bez wątpienia mogłem powiedzieć, że Picasso był geniuszem. Ciężko nazwać go inaczej. Guernica świetnie pokazuje i jego talent malarski i wrażliwość na piekło wojny.

Constantin Brâncuși

Tutaj ciężko wybrać tylko jedną rzeźbę. Wszystko co stworzył wywarło na mnie i ogólnie na rozwój sztuki ogromny wpływ. Ideał sztuki współczesnej.

Francesco Filippo Lippi „Trójca Święta”

To jest początek renesansu. Oryginał wisi we Florencji, ja mam tutaj litografię w tym samym rozmiarze. Niesamowicie wyrafinowana kompozycja, wszystkie postacie pięknie wpisują się w rysunek koła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.